Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Zmarł prof. dr hab. Michał Bednarski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż w ubiegłym tygodniu zmarł prof. dr hab. Michał Bednarski – znakomity uczony, świetny językoznawca, nasz Kolega i Nauczyciel.
 
Prof. Michał Bednarski, uczeń prof. Jana Safarewicza, po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w ówczesnej Katedrze Filologii Klasycznej, a Jego zainteresowania naukowe początkowo skupiały się na łacinie potocznej, potem – na teorii gramatycznej Apolloniosa Dyskolosa, któremu poświecił swoje najważniejsze publikacje. Jako pierwszy polski uczony wyjechał na dłuższe stypendium do Grecji, a efektem pobytu na uniwersytetach w Atenach i Tessalonikach było zdobycie świetnej znajomości języka nowogreckiego: prof. Bednarski był jednym z pionierów nauczania i autorem pierwszego podręcznika do nauki języka nowogreckiego w naszym kraju, zawdzięczmy mu powstanie krakowskiej neogrecystyki. 
 
W roku 1994 prof. Bednarski przeniósł się na Uniwersytet Śląski, gdzie cztery lata później objął kierownictwo Katedry Filologii Klasycznej, Jego związki z naszym instytutem pozostawały jednak niezmiennie silne: zostawił tu Swoich przyjaciół i uczniów.
 
Prof. Bednarski łączył żywą inteligencję i wielką wiedzę specjalisty z niezwykłym poczuciem humoru, które sprawiało, że każdy omawiany przez Niego temat stawał się natychmiast fascynujący.
 
Będzie nam bardzo brakować Jego pogody ducha i uśmiechu.
 
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Opactwie w Tyńcu, w czwartek, 24 lutego, o godz. 11.30.