Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Video z udziałem pracowników IFK UJ

Aleksandra Klęczar - Czytanie Tolkiena 2021 (YouTube)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena Aleksandra Klęczar czyta - w konwencjonalnej, tak zwanej erazmiańskiej - wymowie fragment przekładu pierwszego rozdziału "Hobbita" na język starogrecki. Tłumaczenia dokonał filolog i biblista Gary Manning.

Fragment Hobbita po starogrecku (25.03.2021)

Michał Bzinkowski, Jacek Hajduk - Poezja grecka. Jorgos Seferis (#PrzyjacieleKEW, YouTube)

Podróż do Grecji jest na razie niemożliwa, więc przenosimy się tam dzięki poezji. Wraz z „Czasem Literatury” zapraszamy na spotkanie literackie poświęcone pięknej Helladzie. Tłumacz Michał Bzinkowski, hellenista Przemysław Kordos i pisarz Jacek Hajduk zabierają nas do Grecji.

Poezja grecka. Jorgo Seferis (20.06.2020)

 

Jacek Hajduk - Droga ("Kronos", TVP Kultura)

Każdy z nas nosi swój własny krzyż, każdy też podąża własną drogą w stronę Golgoty, którą jest śmierć. Czy śmierć jest kresem drogi, czy jak chcą niektórzy teologowie dopiero jej początkiem? Gośćmi programu są: Bartosz Jastrzębski, Arnold Toczyski, Jacek Hajduk, Filip Memches.

Droga (27.05.2019)

 

Jacek Hajduk - Przyjaźń ("Kronos", TVP Kultura)

Pośród relacji, które konstytuują nas jako ludzi, niektóre zakorzenione są w biologii i kulturze, a inne w stosunkach ekonomicznych i prawnych. Wszystkie te relacje dają się określić oraz można wskazać na ich pochodzenie i cel. Ale człowiek, aby żyć dobrze, nie może się poruszać jedynie pośród krewnych oraz kolegów z pracy: potrzeba mu jeszcze przyjaciela. Czym jest zatem przyjaźń? Ile nasi przyjaciele mówią o naszej własnej tożsamości? Czy przyjaźń może być interesowana lub zawsze stoi po stronie daru i daremności? Czy przyjaciela można stracić. A może tracimy zawsze przyjaciela jedynie pozorowanego? Na te i inne pytania dotyczące przyjaźni, razem z Piotrem Nowakiem i Ivanem Dimitriejviciem, starają się odpowiedzieć Małgorzata Grzegorzewska, Jacek Hajduk oraz Dariusz Karłowicz.

Przyjaźń (2018)

 

Michał Bzinkowski - Bitwa o kulturę. (Nie)udawanie Greka (Teatr Stary, Lublin)

Współczesna Grecja w oku Europy. Biedny turysta patrzy na Grecję. Rozmowa o kraju i ludziach z filmów Angelopoulosa, wieców Syrizy i Nowego Świtu, twórczości Kazantzakisa i Kawafisa. Świat między antykiem, Bizancjum, socjalizmem i Turcją. Co się przydarzyło Grekom w XX wieku? Czym jest dzisiejsza Grecja poza ruinami, folklorem, kurortami i mitem? Stacją doświadczalną początku i końca Europy? Jak greccy artyści, publicyści, politycy rozumieją kryzys ekonomiczny i kryzys uchodźczy, w jakim znalazło się ich państwo i społeczeństwo?

Bitwa o kulturę. (Nie)udawanie Greka (20.06.2017)