Aleksandra Klęczar - "To nie taka prosta historia" (TVP VOD)
"To nie taka prosta historia" - rozmowy o filmach i serialach z udziałem prof. Aleksandry Klęczar (TVP VOD):
1) "Aleksander" Olivera Stone'a
4) "Kod da Vinci" Rona Howarda
Czytaj w klubie. Spotkania w Pałacu Potockich (YT)
W dniu 4 kwietnia 2023 roku odbyło się spotkanie inaugurujące współracę IFK UJ i Krakowskiego Biura Festiwalowego. W Pałacu Potockich, na krakowskim Rynku Głównym, z pisarzami, tłumaczami, uczonymi rozmawiamy o literaturze, kulturze i dziedzictwie tradycji klasycznej. Patronami medialnymi cyklu są Conrad Festiwal i Polski PEN Klub. Projekt finansowany jest ze środków ID.UJ (Inicjatywa Doskonałości Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Link do spotkania #1 (Radek Rak)
Link do spotkania #2 (Włodzimierz Lengauer)
J. Hajduk, A. Hołobut, I. Kania o Gregu Zorbie i nie tylko (YouTube)
Spotkanie odbyło się 15.12.2021 w Pałacu Potockich w ramach programu Translatorium (Krakowskie Biuro Festiwalowe & Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury).
Gość: Ireneusz Kania
Prowadzenie: Jacek Hajduk i Agata Hołobut
Link do spotkania (15.12.2021)
M. Bzinkowski & J. Hajduk - Samotna grecka dusza (Noc Poezji 2021)
Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w ramach Nocy Poezji 2021.
Goście: Michał Bzinkowski, Jacek Hajduk
Prowadzenie: Łukasz Galusek
Michał Bzinkowski - spotkanie z M. Tsitasem (FB)
Makis Tsitas, Michał Nogaś, Michał Bzinkowski, tłum. Karolina Berezowska, fragmenty powieści czyta: Andrzej Mastalerz
Literatura na Jasnej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej
Link do spotkania (17.04.2018)
Michał Bzinkowski - spotkanie z M. Tsitasem (YouTube)
"Bóg mi świadkiem" – spotkanie autorskie Makisa Tsitasa. Udział wzięli: Makis Tsitas, Michał Bzinkowski, Łukasz Wojtusik, tłum. Rita Winiarska.
Link do spotkania (18.04.2018)
Anna Maria Wasyl - Późnoantyczny elegik Maksymian, (prawie) nieznany twórca dewizy UJ (wykład na YT)
Dla badaczy zajmujących się poezją późnego antyku, zwłaszcza tzw. okresu rzymsko-barbarzyńskiego, elegik Maksymian nie jest postacią zupełnie anonimową. Większość miłośników kultury klasycznej nie zna jednak jego twórczości, a szkoda, gdyż jest to poeta nader intrygujący, subtelny i błyskotliwie inteligentny, choć czasem również prowokacyjny. Rozmaite nawiązania do motywów i wyrażeń zaczerpniętych z jego elegii świadczą o niemałym zainteresowaniu tym autorem, choć warto wiedzieć, że późniejsze epoki nie zawsze znały go właśnie pod imieniem Maksymiana. Co więcej, utwór, o którym mowa, należał przez pewien czas do kanonu średniowiecznych lektur szkolnych jako tekst odpowiedni zwłaszcza dla młodszych uczniów. Zalecano go szczególnie z uwagi na specyficzny walor edukacyjny: w sposób dokładny, nawet przejmujący opisuje bowiem udręki i nieszczęścia starości. W Akademii Krakowskiej był Maksymian czytany jeszcze w XV wieku. Co zaś najbardziej niezwykłe – gdyż zadecydował o tym zbieg okoliczności – to on właśnie jest autorem dewizy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Plus ratio quam vis.
Aleksandra Klęczar - Czytanie Tolkiena 2021 (YouTube)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena Aleksandra Klęczar czyta - w konwencjonalnej, tak zwanej erazmiańskiej - wymowie fragment przekładu pierwszego rozdziału "Hobbita" na język starogrecki. Tłumaczenia dokonał filolog i biblista Gary Manning.
Fragment Hobbita po starogrecku (25.03.2021)
Michał Bzinkowski, Jacek Hajduk - Poezja grecka. Jorgos Seferis (#PrzyjacieleKEW, YouTube)
Podróż do Grecji jest na razie niemożliwa, więc przenosimy się tam dzięki poezji. Wraz z „Czasem Literatury” zapraszamy na spotkanie literackie poświęcone pięknej Helladzie. Tłumacz Michał Bzinkowski, hellenista Przemysław Kordos i pisarz Jacek Hajduk zabierają nas do Grecji.
Poezja grecka. Jorgo Seferis (20.06.2020)
Jacek Hajduk - Droga ("Kronos", TVP Kultura)
Każdy z nas nosi swój własny krzyż, każdy też podąża własną drogą w stronę Golgoty, którą jest śmierć. Czy śmierć jest kresem drogi, czy jak chcą niektórzy teologowie dopiero jej początkiem? Gośćmi programu są: Bartosz Jastrzębski, Arnold Toczyski, Jacek Hajduk, Filip Memches.
Jacek Hajduk - Przyjaźń ("Kronos", TVP Kultura)
Pośród relacji, które konstytuują nas jako ludzi, niektóre zakorzenione są w biologii i kulturze, a inne w stosunkach ekonomicznych i prawnych. Wszystkie te relacje dają się określić oraz można wskazać na ich pochodzenie i cel. Ale człowiek, aby żyć dobrze, nie może się poruszać jedynie pośród krewnych oraz kolegów z pracy: potrzeba mu jeszcze przyjaciela. Czym jest zatem przyjaźń? Ile nasi przyjaciele mówią o naszej własnej tożsamości? Czy przyjaźń może być interesowana lub zawsze stoi po stronie daru i daremności? Czy przyjaciela można stracić. A może tracimy zawsze przyjaciela jedynie pozorowanego? Na te i inne pytania dotyczące przyjaźni, razem z Piotrem Nowakiem i Ivanem Dimitriejviciem, starają się odpowiedzieć Małgorzata Grzegorzewska, Jacek Hajduk oraz Dariusz Karłowicz.
Michał Bzinkowski - Bitwa o kulturę. (Nie)udawanie Greka (Teatr Stary, Lublin)
Współczesna Grecja w oku Europy. Biedny turysta patrzy na Grecję. Rozmowa o kraju i ludziach z filmów Angelopoulosa, wieców Syrizy i Nowego Świtu, twórczości Kazantzakisa i Kawafisa. Świat między antykiem, Bizancjum, socjalizmem i Turcją. Co się przydarzyło Grekom w XX wieku? Czym jest dzisiejsza Grecja poza ruinami, folklorem, kurortami i mitem? Stacją doświadczalną początku i końca Europy? Jak greccy artyści, publicyści, politycy rozumieją kryzys ekonomiczny i kryzys uchodźczy, w jakim znalazło się ich państwo i społeczeństwo?